Polen Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

Polen Alerjisi Nedir ?

Belirtileri Nelerdir ?

Sonbahar ve ilkbaharda doğanın değişmesi ve dönüşmesiyle birlikte polenler de ortaya çıkar. Bu polenler bazı kişilerde alerjiye sebep olabilir.

 

POLEN ALERJİSİ İLAÇLARI DÜZENLİ KULLANILMALI

 

Polen, 0.05 mm boyutlarında, gözle görülemeyen, birçok alerjik protein içeren bitki tohumlarıdır. Aynı tür bitkileri döllemek için havaya salınan ve rüzgarla etrafa yayılan, değişik ağırlık ve çaplardaki küçük parçacıklar da denebilir. Solunum yolu ile alınan alerjenler arasında en sık alerjiye neden olan etkendir. Polen alerjisi, çayır otları, yabani otlar ve ağaçlar nedeniyle oluşur. Polenler, sıcak, kuru ve rüzgarlı havalarda ve sabah erken saatlerde en yüksek seviyeye ulaşırlar. Polen alerji dönemleri her yörenin mevsimine, bitki örtüsüne, polenlerin çeşitliliğine göre değişiklik gösterebilir. Hangi polenin alerjik reaksiyon yarattığı da kişiden kişiye değişir. Bazılarında çimen tozları daha etkili olurken bazılarında ise bir ağacın poleni aynı etkiyi yaratır. Ülkemizde en sık olarak çayır otlarının alerjiye neden olduğu gösterilmiştir.

 

POLEN ALERJİSİ BELİRTİLERİ

 

Polenlere karşı rinit (nezle), konjonktivit (göz nezlesi), astım ya da ürtiker gibi reaksiyonlar oluşabilir. Yakınmalar yılın sadece belli zamanlarında olur ve diğer aylarda kişi çoğunlukla sağlıklıdır. Polen alerjisi, en çok 18-25 yaş arası kişilerde görülür. Çocuklukta ise nadiren görülür. Çünkü vücutta bazı reaksiyonların tamamlanması için belli bir yaşa erişilmesi gerekir. Polen alerjisi belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Burun akar ve kaşınmaya başlar, burunda tıkanmalar olur ve kişi hapşırır.
  • Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler olur.
  • Polen sezonunda, bazı kişilerde astım da görülür.

Bu belirtiler hastanın çevresindeki kişiler tarafından çabucak gözlenebilirken, diğer tür rahatsızlıklar sadece hasta tarafından hissedilebilen belirtilerdir. Vücut bir bütün olarak tepki gösterir. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte, bazı kişilerde polenlere karşı alerjilerde kendini göstermeye başlar. Aslında vücut burada kendini korumaya çalışır. Vücutta histamin denilen maddenin salınımı arttıkça damarlar genişler, mukozalar şişer, salgılar artar, öksürük oluşur ve bu alerjen maddelerin vücut dışına atılması sağlanır. Ancak burun akması, göz yaşarması, kaşınma, gözlerde kanlanmanın artması, öksürük gibi belirtiler kişiyi rahatsız eder, günlük yaşamını aksatır.

 

POLEN ALERJİSİ TEDAVİSİ

 

Bütün alerji tedavilerinde olduğu gibi polen alerjisi tedavisinde de kişinin tahammül edemediği şeylerden kaçınması gerekir. Alerji ilaçları önleyici tür ilaçladır. Polen alerjisinin tedavisine karşı birçok ilaç mevcuttur. Burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları (antihistaminler ve leukotriene antagonistler) iğneler ve solunum yoluyla alınan ilaçlar, alerji tedavisinde kullanılabilir. İlaçların etkisini göstermesi için aradan 1-2 haftanın geçmesi gerekir. İlaçların tüm mevsim boyunca düzenli olarak kullanılması gerekebilir. Bu, polen yoğunluğunun düşük olduğu zamanlardaki alerji belirtilerinin kaybolduğu anlar için de geçerlidir.

 

POLEN ALERJİSİ NASIL GEÇER ?

 

  • Açık havada daha az vakit geçirmeye çalışın.
  • Otomobillerde ve evlerde pencereleri ve havalandırmaları kapalı tutun.
  • Polen mevsiminde tatil yapılacak ise olabildiğince yüksek yerlerde, kurak yaylalarda ve kıyılardan uzakta yapın.
  • Açık havadan kapalı mekana gelindiğinde, elbiselerinizi hemen değiştirin ve kapalı dolapta saklayın.
  • Sık sık duş alarak saçlarınızı polenlerden arındırın.

 

  • KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüsamettin Olgun, “Şehirlerde görülen polen miktarları yılda yüzde 3 oranında artış gösteriyor. Bunun sebebi ise hava sahasındaki karbondioksit oranına bağlanıyor. Karbondioksit hava ve iklim ısınmasına sebep olduğu için çiçekler her yıl daha erken açmaya başlıyor ve buna bağlı olarak polenler daha erken ve daha uzun süreli uçuşuyor. Halk arasında saman nezlesi olarak da bilinen polen alerjisi, daha çok 5 ile 40 yaş grubu arasındakileri etkilemektedir. Polen alerjisi olan kişiler, özellikle temizliğe önem vermelidir. Ağır kokulardan ve tütün dumanından da uzak durmalıdırlar” sözlerini kullandı.

Gerekli tedbirler alınmadığı sürece ya da yeterli tedavinin uygulanmaması durumunda hastalığın astıma dönüşme ihtimali bulunduğunu belirten Olgun, “Birçok insan öncelikle üşüttüğünü düşünürken, alerjik unsurlar gözden kaçıyor. Bu alerjilere uygulanabilecek tedavi yöntemleri çok geniş değil. Anti alerjik burun spreyleri, göz damlaları veya ilaçlar kullanılabiliyor. Belli gruplara aşı tedavisi de uygulanabiliyor. Ancak aşı tedavisi Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre uygulanmalıdır” diye konuştu.

Op. Dr. Olgun, alınabilecek bazı tedbirleri ise şu şekilde sıraladı:

“Hasta mümkün olduğunca sokağa çıkmamalıdır. Dışarı çıktığında ise maske kullanmalıdır. Polen mevsiminde açık havada spor yapmak doğru değildir. Evi sabah değil öğle sonrası havalandırmalıdır. Araba ve evlerin pencereleri kapalı tutulmalıdır. Polenler daha çok sabah saat 05.00 ile 10.00 arasında yayılmaktadır. Ev ve arabadaki klimaların filtreleri sık sık değiştirilmelidir. Ev içi hava temizleyiciler eve giren polenlerin ortadan kaldırılmasında faydalı olabilir. Dışarıdan gelindiğinde duş almakta fayda vardır. Çamaşırlar dışarıda kurutulmamalıdır. Kedi ve köpek uzun süre oturma ve yatak odasında bulundurulmamalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir