Kanser Teşhisinde Yapay Zeka Dönemi

Kanser Teşhisinde Yapay Zeka Dönemi: Başarısıyla Şaşırttı.

Kanser Nedir ? : Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100’den fazla hastalık grubudur.

 

  • Hayatın birçok alanında kullanılan yapay zeka tıpta çığır açabilir. İngiltere’de bilim insanları kanseri doğru şekilde tanımlayabilen bir yapay zeka modeli geliştirdi. Yapay zekanın mevcut yöntemlerden daha etkili ve verimli bir biçimde kanser tanımlaması yapabildiği saptandı.

Yapay zeka, kanseri doğru bir şekilde teşhis edebilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, habis tümör veya ur olarak da adlandırılan kanser hastalığı, dünya genelinde ikinci en sık ölüm nedeni.

Dünya genelinde 2020’de, 19 milyon 292 bin 789 kişiye kanser teşhisi konulurken, 9 milyon 958 bin 133 kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

 

  • Birleşik Krallık’taki Royal Marsden NHS Vakfı tarafından gerçekleştirilen bir araştırmayapay zekanın kanser teşhisi konusunda ne kadar başarılı olduğunu ortaya koydu. Akciğer kanserine sahip olan 500 hastadan alınan veriler, dijital asistana soruldu. Teşhis konusunda insanlardan daha başarılı olduğu belirtildi.
  • Araştırma kapsamında yapay zeka sistemi, kanserli hücreleri tespit etmesi için kullanıldı. Araştırmacılar, modelin kanseri tespit etmesi için AUC ölçümünü kullandı. (AUC’ta 1 puan tam teşhis, 0,5 ise rastgele tahmin anlamına geliyor). Buna göre yapay zeka, riskin 0,87 AUC olduğunu tahmin etti.

 

  • Kanser hastalarında erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıcı olabiliyor.

 

  • İngiltere’de Kanser Araştırma Enstitüsü’nden uzmanların geliştirdiği yapay zeka aracı, bilgisayarlı tomografilerde görülen anormal büyümelerin kanser kaynaklı olup olmadığını tespit edebiliyor.

 

  • Lancet’in eBioMedicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, söz konusu algoritma, mevcut yöntemlerden daha verimli şekilde çalışıyor.
    Royal Marsden’den Dr. Benjamin Hunter, gelecekte, bu yöntemin erken teşhisi kolaylaştırabileceğini ve erken müdahaleyle tedavide daha başarılı olunabileceğini açıkladı.

 

Çan eğrisi modelini kullanan bilim insanları 1 sonucunun kusursuz sonuç olduğunu ve 0.5’in ise rastgele bir seçim sonucunda çıkan sonuç olduğunu açıklarken, yapay zekanın 0.87 oranında bir performans sergilediği belirtildi. Bu sonucun çok başarılı olduğu belirtilirken Hunter, “İlk sonuçlara göre bu model kanserli nodülleri doğru bir şekilde tespit edebiliyor” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir